Få hela storyn
Starta din prenumeration
Meny
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Stadsutveckling
Publicerad: 9 September 2020, 12:37
Ett nytt forskningskvarter ska byggas i Flemingsberg. Det står klart sedan en ny avsiktsförklaring mellan Huddinge kommun, en stiftelse samt ett fastighetsbolag.
Det är Vectura Fastigheter och Stiftelsen Clara som tecknat en avsiktsförklaring avseende två fastigheter i centrala Flemingsberg med Huddinge kommun.
Läs även: Gustaf Hermelin blir ordförande i Vectura
Ambitionen är att skapa ett kvarter för akademi, forskning och näringsliv i Flemingsbergsdalen där det planeras för 35 000 nya arbetstillfällen, 5 000 nya bostäder, service och handel.
– Det här blir inte bara en tillgång för utvecklingen av Flemingsberg, utan det ger även positiva effekter för hela Huddinge och södra Stockholm. Utvecklingen ligger i linje med planeringen för Flemingsbergsdalen som en ny arbetsplatsnod i södra Stockholm samt möjliggör för högskolan och akademierna att utvecklas än mer och vara ett attraktivt campus i Stockholmsregionen, säger Nicholas Nikander, kommunalråd med ansvar för samhällsbyggnadsfrågor i Huddinge kommun i ett pressmeddelande.
Läs även: Köper mark i Flemingsberg för 60 miljoner
Avsiktsförklaringen innebär att Huddinge kommun tillsammans med Vectura och Stiftelsen Clara ska ta fram en vision och målbild för fortsatt utveckling av byggrätten på de två fastigheterna. Syftet är att binda samman Campus Flemingsberg med det nya stadscentrumet i Flemingsbergsdalen och ge Campus en ny framsida mot ett nytt resecentrum, kallat bytespunkt Flemingsberg.
– Vi ser fram emot att utveckla platsen tillsammans med Huddinge kommun, Stiftelsen Clara och i samverkan med andra aktörer. Det är en plats vi tror mycket på och stadsutveckling som vi på Vectura gärna tar oss an. Vi är glada över att få vara med och bidra med innehåll kopplat till akademi, forskning och näringsliv som är en del av vår långsiktiga affär säger Micael Averborg, affärsenhetschef för kommersiellt på Vectura Fastigheter i en kommentar.