onsdag31 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Stadsutveckling

NCC bygger i Trelleborg

Publicerad: 2 juni 2014, 06:06

NCC bygger 133 nya hyresrätter för Trelleborgshem. Det är stadens största satsning på hyresrätter sedan miljonprogrammet och de är upphandlade inom SABO-avtalet. Ordern är värd 126 miljoner.

Ämnen i artikeln:

NCCSABOTrelleborgshemTrelleborg

Först ut är två hus med 74 lägenheter.

– Det här är vår största upphandling av hyresbostäder sedan 70-talet. De första hyresgästerna i vår intressekö beräknas kunna flytta in i slutet av 2015. Det är lagom till att Pågatågen börjar gå hit, vilket också lär öka efterfrågan på våra bostäder, säger Trelleborgshems vd Pia Jönsson, i ett pressmeddelande.

De fyra punkthusen byggs på gamla Sockerbrukstomten i Trelleborg. De två första husen blir åtta våningar och de andra sex och sju våningar höga.

De fyra husen uppförs inom SABO:s ramavtal med bland andra NCC. NCC:s arbete startar i augusti och de första två husen beräknas stå inflyttningsklara i december 2015.

Redaktionen

Källa: Pressmeddelande NCC

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev