Få hela storyn
Starta din prenumeration
Meny
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Stadsutveckling
Publicerad: 26 Juni 2020, 13:43
Gamla köpcentret Eurostop i Arlandastaden håller på att byggas om till ett nytt mässcenter. Här får du en snabb uppdatering om hur långt bygget har kommit.
Ämnen i artikeln:
Arlandastad holdingSom Fastighetsnytt berättat tidigare bygger Arlandastad Holding ett ny stor mäss- och eventarena där köpcentret Eurostop i Sigtuna tidigare låg.
I januari plockades de gamla Eurostop-skyltarna ner och ersattes med nya Scandinavian XPO-skyltar och i och med den symbolladdad handlingen gick bygget in i slutfas.
Här är Scandianvian XPO:s egna film som ger dig en rundtur på bygget:
Den nya anläggningen öppnar i november 2020 och innehåller tre stora mässhallar, hotell och restauranger. Totalt kommer de nya lokalerna att kunna rymma 8 500 gäster.
I samband med att de nya skyltarna sätts upp byter hotellet Quality Airport Hotel Arlanda namn till Quality Hotel Arlanda XPO.
Ämnen i artikeln:
Arlandastad holding