Infrastruktur
Sveriges största upphandling av laddstolpar avgjord – för 80 miljoner
Publicerad: 28 mars 2023, 07:09
Christian Rockberger, vd Stockholms Parkering och Niclas Sahlgren, vd Eways.
Nu står det klart att Eways vunnit uppdraget att leverera laddstolpar till 10 000 parkeringsplatser hos Stockholm Parkering med samarbetspartners de närmaste fyra åren.
– Vi ser fram emot att tillsammans med Stockholm Parkering göra det lättare för stockholmarna att köra elbil, säger Niclas Sahlgren, vd Eways.
Upphandlingen är värd cirka 80 miljoner kronor och omfattar laddstolpar som Stockholm Parkering kommer att installera i sina egna anläggningar och hos fastighetsägare och andra samarbetspartners.
Läs även: Efter biljättarnas uttåg – så mycket sparar bilpoolen
– Vi är redan Sverigeledande med över 5 300 laddplatser. Nu ökar vi takten ytterligare och inom två år kommer vi kunna erbjuda laddmöjlighet på samtliga parkeringsplatser i våra anläggningar, kommenterar bolagets vd Christian Rockberger.
Läs även: Guide: Så blir fastighetsägare vinnare på elbilsboomen
Under natten till tisdagen kom även EU-parlamentet och -rådet överens om en lagstiftning som ska öka tillgången på laddningsstationer för elfordon och tankställen för vätgasdrivna fordon.
– Den kommer göra det lättare för människor och företag i EU att våga gå över till eldrivna fordon. Det är en viktig pusselbit för att vi ska kunna skynda på elektrifieringen av EU:s transportsektor och nå våra klimatmål, kommenterar infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Syftet med förordningen, som är en del av Fit for 55-paketet, är att det ska finnas en tillgänglig och användbar infrastruktur för alternativa drivmedel i hela EU.
Antalet laddplatser i Stockholm utökas
Under 2023 kommer Stockholm Parkering utöka antalet anläggningar från 12 till 21 med ladduttag på samtliga p-platser.
1. P-hus S:t Eriksplan, Vasastan, 259 p-platser
2. P-hus Norra Latin, Norrmalm, 204 p-platser
3. P-hus Södra Gallerian, Norrmalm, 365 p-platser
4. Garage Hantverkaren, Kungsholmen, 69 p-platser
5. P-hus Strandbergsgatan, Kungsholmen, 164 p-platser
6. P-hus Brommaplan, Bromma, 243 p-platser
7. P-hus Råcksta, Råcksta, 706 p-platser
8. Råckstaberget, Råcksta, 65 p-platser
9. Arenagaraget, Globenområdet, 788 p-platser
Källa: Stockholms Parkering