Digitalisering
Uppstickaren Norem startar proptechbolag
Publicerad: 23 maj 2023, 10:49
Pär Carlsson och Lena Wilton, grundare och medgrundare av Norept.
Konsultföretaget som startades i januari lanserar nu ett nytt proptechbolag, Norept, Nordic Real Estate Proptech.
Norept kommer att digitalisera verktyg för fastighetsbranschen från tidiga skeden med behovs- och kapacitetsanalyser av lokalbehov, vidare till förvaltningsskedet.
– Vi förser fastighetsägare med ett verktyg för att enkelt kunna se sina löpande kostnader för alla fastigheter och möjlighet att kunna jämföra sig med liknande kommuner och fastighetsbolag, säger grundaren Pär Carlsson.
Läs även: Tysk proptechfond miljoninvesterar i Sverige: ”Klokt när värderingarna är lägre”
Han har 30 års erfarenhet från fastighetsbranschen och medgrundaren Lena Wilton, som utvecklar digitala appar och processer, 20 års erfarenhet från it-branschen.
– Vi ser en bra match utifrån dessa tidigare kompetenser, säger hon.
Läs även: Hon lämade politiken för proptech
Företagets digitala verktyg hanterar lokalstrategi, energieffektivisering och driftkalkyl för fastighetsförvaltning för både privata och kommunala fastighetsägare. Inklusive behovsanalys om renovering, nyproduktion och avveckling av fastigheter.