Arkitektur
Dubbla nomineringar för Oscar Properties
Publicerad: 8 januari 2019, 14:30
Sveriges Arkitekter har utsett årets nominerade till Bostadspriset 2018, två i Stockholm och övriga i Malmö och Uppsala. De nominerade är 79&Park, Inspiration Rosendal, Lyceum och Ohboy.
Ämnen i artikeln:
Andreas Martin-Löf arkitekterBjarke Ingels Grouphauschild + siegel arkitekturOscar PropertiesSveriges ArkitekterSveriges Arkitekter har utsett årets nominerade till Bostadspriset 2018, två i Stockholm och övriga i Malmö och Uppsala.
Priset belönar varje år ett nybyggt bostadshus eller bostadskvarter av hög arkitektonisk kvalitet. Årets upplaga av priset mottog ett 70-tal inskickade förslag. Därefter sållades förslagen till totalt 19 bidrag som juryn besökte innan de fyra finalisterna valdes ut.
De nominerade är 79&Park, Inspiration Rosendal, Lyceum och Ohboy.
79&Park är ett bostadshus med totalt 168 lägenheter i centrala Stockholm. Projektet är ett samarbete mellan Oscar Properties och Bjarke Ingels Group. Ansvariga arkitekter är Bjarke Ingels, Finn Nørkjaer, Jakob Lange och Per Bo Madsen.
Inspiration Rosendal i Uppsala omfattar totalt 347 lägenheter. Beställare är Rosendal Fastigheter och ansvariga arkitekter är Michael Christensen och Mikael Ahrbom från Christensen & Co Arkitekter. Projektet markerar starten på en ny stadsdel i Uppsala.
Lyceum i Stockholm är Oscar Properties andra nominering. Tillsammans med arkitekt SAR/MSA Andreas Martin-Löf har bolaget utvecklat en ny bostadsförening bestående av två hus och totalt 69 lägenheter.
Ohboy är ett hyreshus och hotell belägen i Västra Hamnen, i Malmö. Projektet omfattar 55 lägenheter och 31 hotellrum och har formgivits med cykeln i fokus. Hauschild + Siegel Construction ligger bakom projektet och ansvariga arkitekter är Cord Siegel samt Axel Hauschild.
Redaktionen