Få hela storyn
Starta din prenumeration
Uthyrning
Publicerad: 7 april 2017, 07:31
Bostadsbolaget i Göteborg har förhandlat klart 2017 års hyror för sina 24 000 lägenheter. Uppgörelsen slutade med att hyran i genomsnitt höjs med 0,65 procent i år.
För de hyresgäster som får den genomsnittliga hyreshöjningen innebär det cirka 32 kronor mer i månaden för en lägenhet som i dag kostar 5 000 kronor. I några fastigheter höjs hyran något mer och i andra något mindre beroende på skillnader i standard och kvalitet mellan olika bostadsområden.
Förhandlingarna inleddes med att bolaget ville höja hyran med 1,2 procent.
– Årets förhandlingar har kännetecknats av ett hårt förhandlingsklimat, säger Tony Petrov, förhandlingsledare hos Hyresgästföreningen. Återigen har vi konstaterat att Bostadsbolaget har en stark finansiell ställning så vår målsättning är och har varit att också hyresgästerna ska få ta del av det goda ekonomiska läget.
Redaktionen