Uthyrning
Jätteuthyrning när modeföretag flyttar HK till Frihamnspiren
Publicerad: 28 mars 2023, 09:25
Gants framtida kontorslokaler i Magasin 3. Illustration: Brunnberg & Forshed.
Foto: Stockholms Hamnar
Modemärket Gant kommer att hyra 4 700 kvadratmeter kontor av Stockholms Hamnar i Frihamnen i Stockholm där de etablerar sitt nya huvudkontor. Det framgår av ett pressmeddelande.
De aktuella kontorslokalerna är belägna på första våningen av klassiska Magasin 3 som ligger alldeles intill vattnet och är ett av hamnens anrika magasin. Byggnaden uppfördes som lagerhus på 1920-talet efter ritningar av Åke Tengelin.
– Det är med glädje vi välkomnar Gant till våra unika lokaler i Frihamnen. Vi ser fram emot att ännu en välkänd och nyskapande hyresgäst flyttar hit och sätter sitt eget avtryck i ett område som nu växer samman med staden i stadsutvecklingsprojektet Norra Djurgårdsstaden, kommenterar Clas Westerberg, marknadsansvarig fastigheter Stockholm Hamnar.
Läs också: LISTA: En miljon kvadratmeter kontor byggs i Solna
Efter att lokalerna hyresgästanpassats och utrustats med kontor, showroom, designstudio och catwalk beräknas Gant kunna flytta in under sommaren 2024. Företaget lämnar då sina nuvarande lokaler i närbelägna Ladugårdsgärdet 1:48 som ägs av Fastpartner.
Uthyrningen har skett i samarbete med CBRE.
Läs också: Kraftigt ökad arbetslöshet bland arkitekter – och värre blir det