Uthyrning
Ingram Micro hyr lokaler i SAS gamla huvudkontor
Publicerad: 28 mars 2023, 08:51
SAS gamla huvudkontor Frösundavik har bytt namn till Gate 01 i Mengus regi.
Ingram Micro har tecknat avtal med Mengus om förhyrning av kontorslokaler i Gate 01 i Solna. Det skriver rådgivaren Cushman & Wakefield i ett pressmeddelande.
De aktuella kontorslokalerna i det som en gång var SAS huvudkontor omfattar 755 kvadratmeter. Cushman & Wakefield har varit rådgivare till Ingram Micro i samband med uthyrningen.
I det arkitektoniskt spektakulära huset i Solna har fastighetsägaren Mengus, som förvärvade fastigheten av KLP Eiendom för en okänd summa 2016, utvecklat kontorssatsningen Gate 01.
– Vår nya lokal i Stockholm är ett led i vårt arbete att bygga vårt varumärke men även profilera oss bland våra medarbetare som en modern arbetsgivare med lokaler anpassade för det hybrida arbetssättet. Med ett attraktivt läge nära många av våra leverantörer och partners ser vi mycket fram emot att välkomna dem och framför allt våra medarbetare till vårt nya fina kontor, säger Christer Eklund, vd Ingram Micro AB, i en kommentar.
Ingram Micro är ett distributionsföretag med fokus på produkt, logistik och kvalitet.