Transaktioner
Wästbygg köper och bygger om Malmöfastighet för 100 miljoner
Publicerad: 7 februari 2023, 12:48
Ledamoten 2 i Malmö.
Foto: Google maps
Wästbygg har köpt en kontorsfastighet i Malmö – för att göra om den till skola. Alltsammans beräknas kosta cirka 100 miljoner kronor.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Fastigheten Ledamoten 2 ligger centralt i Malmö och har en uthyrningsbar yta på cirka 3 000 kvadratmeter. Nu har Wästbygg Gruppen förvärvat den av säljaren Salana Malmö.
Läs också: Bilder: Vattentorn och brandstation – fem udda byggnader som blivit bostäder
Avsikten är att genom en omfattande upprustning och anpassning göra om kontorsbyggnaden till en skolfastighet med byggstart under 2023. Wästbygg Gruppen har redan tecknat ett tioårigt hyresavtal med Academedia-ägda bolaget Praktiska Sverige som kommer att bedriva gymnasieskola i lokalerna från 2024.
Total kostnad för förvärv och ombyggnad uppgår till cirka 100 miljoner kronor. När byggnaden är färdigställd planerar Wästbygg Gruppen att överlåta den till bolagets egna fastighetsbolag Inwita.