Transaktioner
Skanska säljer till Slussgården
Publicerad: 21 november 2016, 13:30
Skanska har tecknat avtal med Slussgården om att sälja Snäckan 8 i Stockholm. I uppgörelsen ingår ett hyresavtal med SKL som planerar att flytta sitt huvudkontor till fastigheten.
Avtalet omfattar en ny fastighet om cirka 23 500 kvadratmeter. Skanska kommer att meddela den slutgiltiga köpeskillingen, och därmed även byggkontraktet, när detaljplan har fastställts. Affären är villkorad av detaljplan och bygglov.
– Det är väldigt roligt att redan tidigt i processen få in en så engagerad köpare som Slussgården och deras ägare och hyresgäst SKL, säger Caroline Arehult, vd på Skanska Fastigheter Stockholm.
Fastigheten är belägen, på Tegelbacken, i Stockholm och tillträde sker i samband med att byggnaden står klar,vilket beräknas ske under det tredje kvartalet 2020.
Redaktionen