torsdag1 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Transaktioner

SEB-fond köper bostadsfastigheter i Örebro

Publicerad: 15 maj 2023, 07:48

Autogyron 4-5 och Glidplanet 4 i Örebro har sålts till SEB:s bostadsfond Domestica V.

Foto: Sveaviken

Sveaviken Bostad har sålt två bostadsfastigheter om 274 lägenheter i Örebro till SEB:s bostadsfond Domestica V.

Ämnen i artikeln:

SvepetDomesticaÖrebro

Mårten Arvidsson

marten.arvidsson@bonniernews.se


Fastigheterna Autogyron 4-5 och Glidplanet 4 ligger i området Södra Ladugårdsängen i Örebro och uppfördes av Sveavikens moderbolag SIBS med inflyttning 2022 respektive 2021.

Totalt omfattar de 274 lägenheter med en uthyrningsbar yta om 11 650 kvadratmeter varav 98 kvadratmeter består av en kommersiell lokal. Det finns även ett parkeringshus med 161 platser.

Läs också: ”När priset blir för mycket fel kommer det att komma in köpare” – fyra röster om Serneke- budet

Nu har SEB:s bostadsfond Domestica V förvärvat fastigheterna av Sveaviken. Men förvaltningen kommer även framgent att skötas av Sveaviken Bostad. TM & Partners var fondens rådgivare i samband med försäljningen.

– Försäljningen är helt i linje med SIBS-koncernens uttalade strategi om ett ökat fokus på SIBS som en ledande industriell producent av flerbostadshus på den globala marknaden. Vi är mycket glada att ytterligare en välrenommerad institutionell investerare har verifierat den höga kvaliteten på våra bostäder genom detta förvärv, säger Pär Thomaeus, vd Sveaviken Bostad.

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev