Få hela storyn
Starta din prenumeration
Transaktioner
Publicerad: 5 oktober 2020, 13:20
Skapaskolan i Huddinge säljs till SBB. Säljaren Turako är en av Sveriges ledande privata utvecklare av skolfastigheter. Inräknat pågående projekt kommer cirka 6 000 barn att gå i en modern skola eller förskola som utvecklats av Turako.
Foto: Skapaskolan
SBB köper tre tre skolfastigheter i Huddinge och Nacka, bland annat den byggnadsprisnominerade Skapaskolan
Turako berättar i ett pressmeddelande att bolaget säljer tre skolfastigheter till SBB, bland annat Skapaskolan i Huddinge som nominerades till Årets Bygge 2018. Det totala fastighetsvärdet uppgår till 283 miljoner kronor.
Syftet med affären är att få in pengar till nya skolprojekt.
Turako äger efter försäljningen sex skolfastigheter med ytterligare fyra under byggnation och ett antal under projektering.
Läs även: SBB startar nytt affärsområde – ska förvalta och hyra ut åt staten
”Vi har flera stora skolprojekt i produktion för inflyttning under nästa år och många i projekteringsfas för färdigställande under 2022–23. Genom den här försäljningen skapar vi utrymme för fortsatt långsiktig och stark tillväxt. Det känns bra att det är SBB som tar över då det också är en långsiktig och stabil ägare.”, säger Ola Klinterhäll, vd på Turako i en kommentar.