Få hela storyn
Starta din prenumeration
Meny
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Transaktioner
Publicerad: 6 Mars 2019, 14:45
Foto: Stadsrum.
Axfast säljer två fastigheter i centrala Uppsala, bland annat det så kallade Åhlénshuset vid Stora torget. Köpare är Stadsrum Fastigheter.
Fastigheterna omfattar totalt cirka 12 500 kvadratmeter, och största hyresgäster är förutom Åhléns, WSP, SkoAugust och Stadium.
– Vi är mycket glada att Stadsrum Fastigheter kan förvärva Åhlénshuset och grannfastigheten Dragarbrunn 23:1. Förvärvet följer vår investeringsstrategi väl med både handel och kontor i Uppsalas bästa läge. Fastigheterna är full uthyrda till starka hyresgäster, säger John Strand, transaktionsansvarig på Stadsrum Fastigheter.
– Genom försäljningen av fastigheterna i Uppsala och förra årets fastighetsförvärv i centrala Stockholm har vi fullföljt vår långsiktiga investeringsplan och är nu ett renodlat Stockholmsbolag, säger Ludvig Svensson, affärscontroller på Axfast.
Redaktionen