Få hela storyn
Starta din prenumeration
Meny
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Transaktioner
Publicerad: 9 Juli 2018, 11:02
Bild: Rikshem
Rikshem köper två bostadsfastigheter i Sigtuna kommun. Säljare är Peab. Förvärvet omfattar totalt 135 lägenheter och en uthyrningsbar area på 7500 kvadratmeter.
Rikshem köper två bostadsfastigheter i Sigtuna kommun. Säljare är Peab.
Förvärvet omfattar totalt 135 lägenheter och en uthyrningsbar area på 7500 kvadratmeter. Byggnaderna är belägna i Märsta Port respektive Steningehöjden i Märsta.
– För oss är det viktigt att kunna erbjuda våra kunder olika typer av boende. Vi vill växa ytterligare i den viktiga Mälardalsregionen och ett större fastighetsbestånd i området skapar också förutsättningar för en effektiv förvaltning och positiva synergieffekter, säger Fredrik Edlund, Regionchef för Mälardalen på Rikshem.
– Vi är nöjda med hur affären har genomförts och med Rikshems långsiktiga ägarperspektiv, vilket är positivt för de boendes intressen, säger Peter Svensson, Vd på Peab Bostad.
Tillträde sker den 28 september.
Redaktionen