Få hela storyn
Starta din prenumeration
Transaktioner
Publicerad: 16 juni 2016, 10:45
Sollefteå.
Foto: Rolf Bostedt.
NP3 Fastigheter har köpt en fastighet omfattande 44 byggnader i Sollefteå till ett underliggande fastighetsvärde om 120 miljoner kronor. Säljare är Vasallen.
NP3 Fastigheter har köpt en fastighet omfattande 44 byggnader i Sollefteå till ett underliggande fastighetsvärde om 120 miljoner kronor. Säljare är Vasallen. Sammanlagt omfattar byggnaderna 48 600 kvadratmeter och Sollefteå kommun är den största hyresgästen, står för 37 procent av hyresintäkterna, och bland andra hyresgäster finns Migrationsverket och Fortifikationsverket.
Fastigheten Hågesta 3:115 ligger i Sollefteås östra del och huserade tidigare regementet I21. Tillträde sker sista juni och med tillträder tar NP3 över anställningen av tre personer. Hyresvärde är 24,4 miljoner kronor och den ekonomiska uthyrningsgraden är 90 procent.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Sverrir Thór