onsdag29 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Transaktioner

Kvalitena säljer i Spånga – köparen planerar bostadsprojekt

Publicerad: 25 februari 2022, 09:18

Industrifastigheten Mandelblomman 9 säljs av Kvalitena. Foto: Google maps

Coeli Fastighet köper fastigheten Mandelblomman 9 belägen i Spånga, i västra Stockholm. ”Kvarteret har ett strategiskt läge för utveckling av bostadsbyggrätter”, säger Jakob Pettersson, vd och ansvarig portföljförvaltare för Coeli Fastighet II.

Ämnen i artikeln:

SpångaKvalitena fastigheter

Philip Wallin

philip.wallin@bbm.bonnier.se


Fastigheten som Coeli förvärvar är bebyggd med en huvudbyggnad samt en mindre komplementbyggnad. Total lokalarea uppgår till 1 761 kvadratmeter. 

Samtliga ytor är uthyrda vid förvärvstillfället där Maxel utgör den största hyresgästen, skriver Coeli på sin webbsida. Fastigheten har en areal om 3 894 kvadratmeter.

Fastighetsnytt erfar att det är Kvalitena som säljer industrifastigheten. 

Läs även: Trots oro - stark start för hyresfastigheter: ”Konkurrensen kommer att öka” 

Avsikt med köpet är enligt Coeli att driva detaljplaneprocess och tillskapa byggrätter för bostäder inom marken. 

Jakob Pettersson, vd och ansvarig portföljförvaltare för Coeli Fastighet II AB, säger till Fastighetsnytt att man planerar för 100 lägenheter inom den förvärvade fastigheten. 

– Vi äger dessutom sedan tidigare två andra fastigheter i området där vi planerar för cirka 300 lägenheter, så totalt blir det 400 inom utvecklingsområdet. 

Kvarteret Mandelblomman ligger nära Spånga centrum samt pendeltågstationen i Spånga. 

– Kvarteret har ett strategiskt läge för utveckling av bostadsbyggrätter och vi ser stor potential i den framtida utvecklingen av området. Under utvecklingstiden genererar fastigheten även ett stabilt kassaflöde med en relativt väldiversifierad hyresgäststruktur och utan initial vakans, säger Jakob Pettersson. 

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev