onsdag31 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Transaktioner

Köper för 2,2 miljarder i Köpenhamn

Publicerad: 21 juni 2017, 12:12

Heimstaden betalar cirka 2,2 miljarder kronor när man köper kvarteret Hostrups Have av konkursboet till Andelsboligforeningen Hostrups Have i Frederiksbergs kommun.

Ämnen i artikeln:

DanmarkKöpenhamnHeimstadenHeimstaden Bostad

Hostrups Have är ett sammanhängande bostadskvarter i centrala Frederiksberg. Fastigheten utgörs av 678 bostäder samt 47 kommersiella lokaler. Total yta är cirka 65 000 kvadratmeter.

–   Jag är tacksam för att Heimstaden fått möjlighet att förvärva Hostrups Have. Vi ser fram emot att efter sommaren ta över ägandet och därmed påbörja utvecklingen av fastigheten och området kring Hostrups Have på Fredriksberg för framtiden och med omtanke för våra hyresgäster, kommenterar Magnus Nordholm, vice vd Heimstaden, i ett pressmeddelande.

Gorrissen Federspiel har varit Heimstadens rådgivare i transaktionen och tillträde är planerat till den 1 september.

Redaktionen

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev