Få hela storyn
Starta din prenumeration
Transaktioner
Publicerad: 6 mars 2018, 14:21
Bild: Intea.
Intea Fastigheter förvärvar en fastighet som är under uppförande åt Högskolan i Halmstad. Säljare är Fragerus Fastigheter.
Högskolan i Halmstad har redan tecknat ett 10-årigt hyresavtal för fastigheten som kallas “S-huset”. Det omfattar totalt 10 500 kvadratmeter och kommer att huseras av akademin för ekonomi, teknik och naturvetenskap.
Fragerus Fastigheter har uppdraget att bygga om byggnaden i skalet av den befintliga stommen och fasaden.
– All industri är nu borta och ett levande Campus med centraliserad verksamhet kan skapas. S-huset är dessutom ett utmärkt exempel på hur man kan tillvarata de unika historiska kvaliteter som finns på området. säger Göran Christiansson, vd inom Fragerus-gruppen.
Inflyttning är planerad till sommaren år 2020. Vid färdigställandet kommer Inteas lokaler på Campus-området i Halmstad att uppgå till 41 800 kvadratmeter.
Redaktionen