torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Transaktioner

Brinova förvärvar i Karlskrona

Publicerad: 19 februari 2018, 09:20

Brinova har förvärvat fyra fastigheter i Karlskrona. Fastigheterna uppgör en yta om 2500 kvadratmeter och ger plats åt LSS boende, förskola och bostäder. Säljare är Debellatio I Karlskrona AB och Brunsbergbolagen Fastigheter AB.

Ämnen i artikeln:

Brinova FastigheterKarlskrona

– För Brinova blir det positivt att fortsätta växa i Karlskrona inom samhällssegmentet. Karlskrona kommun är en hyresgäst som vi vill ha en lång och stabil relation med, och som vi nu utvecklar samarbetet med, säger Per Johansson, VD för Brinova.

Fastigheterna säljs för ett underliggande fastighetsvärde på drygt 65 miljoner kronor. Nyförvärven är fullt uthyrda och har hyresavtal som löper på i 10 år. Tillträde sker den första mars 2018 för tre av fastigheterna och runt den 1 september för den sista.

Redaktionen

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev