Transaktioner
Bonava säljer 123 hyreslägenheter i Finland
Publicerad: 29 juni 2022, 06:39
Foto: Bonava
Bonava har sålt 123 hyresrätter i ett bostadsområde i finska Esbo till en inhemsk investerare, det skriver bolaget i ett pressmeddelande.
De 123 hyreslägenheterna är en del i Bonavas bostadsprojekt Vermonniitty i Esbo som pågått sedan 2016. Vermonniitty består av totalt 760 bostäder och den del som Bonava nu säljer, Sadehelmi, utgör den sista etappen av bostadsområdet.
Läs mer: Bonava säljer hyresrätter i Finland för 25 Meur
Köpare är den finska investeraren Icecapital Housing Fund VI Ky, som Bonava gjort affärer med tidigare.
– I och med den här affären inleder vi den sista och avlutande fasen av Vermonniitty. Det är med stolthet som vi nu går in i slutskedet av produktionen av detta grannskap, säger Riku Patokoski, affärsenhetschef för Bonava Finland, i en kommentar.
De första bostäderna förväntas färdigställas och överlämnas till köparen under det tredje kvartalet 2024.