Få hela storyn
Starta din prenumeration
Transaktioner
Publicerad: 24 maj 2019, 09:14
Ultuna Trädgårdsstad, Uppsala. Illustration: Besqab
Besqab kommer uppföra och sälja ett bostadsprojekt innehållande 253 hyresrätter i Uppsala. Köpare är NREP och affären uppgår till 493 miljoner kronor.
Besqab kommer uppföra och sälja ett bostadsprojekt innehållande 253 hyresrätter i Uppsala. Köpare är NREP och affären uppgår till 493 miljoner kronor.
Projektet utvecklas i stadsdelen Ultuna Trädgårdsstad i Uppsala.
– Jag är mycket nöjd med avtalet vi har tecknat med NREP. Det visar på vår förmåga att skapa affärer med en intressant kategori av fastighetsinvesterare och som bidrar positivt till koncernens resultat, säger Anette Frumerie, vd på Besqab.
Produktionsstart sker under sommaren. Besqab överlämnar bostäderna i etapper under 2021 och 2022.
– Som en del i NREPs ambition att vara en ledande nordisk aktör inom bostäder, äldreboenden och logistik är vi mycket glada att ingå denna affär med Besqab. Affären innebär ett viktigt första steg i att bygga en långsiktig förvaltningsportfölj inom bostadssegmentet i Sverige, säger Rickard Dahlberg, grundare och partner på NREP
Redaktionen