Samhällsfastigheter
Revelop omvandlar textilfabrik i Malmö till gymnasieskola
Publicerad: 31 augusti 2023, 04:30
Visionsbild över fastigheten Tuborg 1 när den omvandlats till gymnasieskola. Illustration: Tengbom
Revelop konverterar en industrihistorisk byggnad från slutet av 1800-talet i Malmö till gymnasieskola. Det skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Det var 2021 som Revelop förvärvade fastigheten Tuborg 1, en gammal textilfabrik från 1890-talet i centrala Malmö. Förvärvet låg i linje med bolagets uttalade strategi att köpa befintliga byggnader som går att omvandla.
Det kulturhistoriskt värdefulla huset inhyste en gång i tiden Malmö Mekaniska Tricotfabrik som var en del av stadens stora textilindustrisektor.
Läs också: Huset som ska läka Eslövs sår – och stå modell för framtiden
Den detaljplan för fastigheten som Revelop tagit fram tillsammans med Malmö stad har vunnit laga kraft. Det möjliggör för bolaget att påbörja planerna på att utveckla byggnaden, som har en uthyrningsbar yta på 8 000 kvadratmeter, till en samhällsfastighet i form av en gymnasieskola.
Revelop skriver i ett pressmeddelande att byggnadens skick är eftersatt både exteriört och interiört. Nu påbörjar bolaget vad man kallar en varsam modernisering av fastigheten.
Läs också: Transformering av fastigheter: Är lågkonjunkturen ögonblicket för storskaligt återbruk?