Få hela storyn
Starta din prenumeration
Meny
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Samhällsfastigheter
Publicerad: 5 Juli 2016, 09:28
Magnus Dureman.
Foto: Upplands fastighetsservice.
Uppsala Skolfastigheter anställer Magnus Dureman som fastighetschef. Han kommer närmast från rollen som konsult på Visera.
Dureman har tidigare som vd på Upplands Fastighetsservice och varit fastighetschef på Rikshem.
Skolfastigheter äger, förvaltar och utvecklar ett 140-tal fastigheter som hyrs ut till pedagogisk verksamhet, i huvudsak Uppsala kommun.
I kommunen har man tagit fram en handlingsplan för strategisk försörjning av utbildningslokaler, där kommunen ska skapa 5 700 skol- och förskoleplatser till år 2020.
-Skolfastigheter bygger nya skolor och förskolor som ska förvaltas väl och vårt äldre bestånd ska underhållas för att vara i gott skick och möta kommunens högt ställda miljö- och energimål. Magnus breda erfarenhet från fastighetsförvaltning utgör en bra förstärkning till bolaget, säger vd Annelie Johansson.
Det är ju Annelie Johansson som Dureman efterträder, efter att hon blev vd i slutet av 2015.
Redaktionen