Samhällsfastigheter
Bildspel: Kunglig glans när hamnbadet invigs i Göteborg
Publicerad: 22 maj 2023, 08:39
Kungaparet är med och inviger det nya hamnbadet vid Kvillepiren, Frihamnen, i Göteborg.
Kungaparet är med och inviger Jubileumsparken och Göteborgs nya hamnbad om två veckor. Här kan du redan nu ta en smygtitt på hamnbadet som Serneke byggt.
Kung Carl XVI Gustaf och drottning Silvia kommer till Göteborg på stadens födelsedag den 4 juni för att fira Göteborg 400 år och kungens 50 år på tronen, samt för att inviga det nya hamnbadet i Jubileumsparken.
Redan nu släpps de första bilderna. Fasaderna är målade i blåa, gröna och beigea nyanser för att smälta in i omgivningen.
– Färgen är framtagen för att skapa en visuell effekt av skiftningar, ungefär som i en vattenyta, kommenterar projektledare Alexandra Ringdahl, exploateringsförvaltningen.
Till formen påminner byggnaderna om båtskjul och fasadbeklädnaden i ”lager på lager” för tanken till drivved.
Foto: Göteborgs Stad
Byggnaderna i trä är byggda av betong en bit upp från marken för att skydda dem från översvämning. Även duschutrymmena har gjutits i betong.
– Snäckformen har kopierats från duschutrymmet i prototypbyggnaden, som tidigare fanns i parken, säger Ringdahl.
Läs mer: Lista: 10 största affärerna 2023 – ”Svagaste starten på 10 år”
Bild 1/2 Golvet är i slipad betong.
Foto: Göteborgs Stad
Göteborgarna har sedan 2014 kunnat ta del av Jubileumsparkens aktiviteter i väntan på utbyggnaden av Frihamnen. De permanenta delarna började byggas 2021.
Läs även: Fulhöjningar och gråstenar – Ola Serneke i stor intervju
Utflyktslekplatsen öppnade förra sommaren och i juni öppnar hamnbadet med två saltvattenbassänger och en sötvattenbassäng. Under hösten startar sedan bygget av en ny bastu med samma placering och utseende som den befintliga bastuprototypen.
Det är Serneke som har tecknat totalentreprenadsavtal med staden om cirka 48 miljoner kronor för hamnbadet.
Bild 1/2 I varje byggnad finns omklädningsrum med dusch.
Foto: Göteborgs Stad
Göteborg är inte ensam om att ha ett hamnbad. Det finns även i Oslo, Köpenhamn och Helsingfors. Men i Stockholm stoppades liknande planer i Munkbrohamnen strax före årsskiftet. Stockholms Hamn utreder fortfarande om man kan hitta en ny plats för ett hamnbad även i huvudstaden.