lördag3 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Rekrytering

Vectura växer vidare – tillsätter regionchef från Fastpartner

Publicerad: 11 maj 2023, 04:58

Jenny Tallskog, Joel Ambré och Martinus Rönnerman.

Foto: Vectura

Vectura Fastigheter fortsätter sin tillväxtresa och rekryterar Jenny Tallskog till rollen som regionchef i Stockholm samt Martinus Rönnerman till en nyinrättad tjänst som kommunikations-, HR- och marknadschef .

Ämnen i artikeln:

SvepetVectura FastigheterInvestor

Philip Wallin

philip.wallin@bbm.bonnier.se


Vectura som ägs av Patricia Industries, ett helägt dotterbolag till Investor, rekryterar två nya personer.

Det handlar om Jenny Tallskog, som under våren har tillträtt som bolagets regionchef i Stockholm. Hon kommer närmast från motsvarande tjänst på Fastpartner.

Tallskog har även varit medlem i Fastpartners koncernledning, sedan 2018.

– Att fortsätta bygga långsiktiga kundrelationer blir extra viktigt nu när flera av Vecturas kluster börjar bli färdigställda, säger Tallskog i en kommentar.

Läs mer: Lista: De bytte jobb i branschen senaste månaden

Och till en nyinrättad tjänst som kommunikations-, HR- och marknadschef ansluter Martinus Rönnerman.

Röneman kommer närmast från Investorbolaget Permobil, som tillhandahåller mobilitetslösningar i form av bland annat eldrivna- och manuella rullstolar, där har han haft en tjänst som vice president group communications.

– Vectura, liksom Permobil, bidrar till att skapa verklig samhällsnytta. Jag ser fram emot att fortsätta vara en del av samhällsutvecklingen, nu med fokus på stadsbyggnad, kommenterar Rönnerman.

Läs mer: Avslöjar: Hon blir Stockholms nya stadsbyggnadsdirektör

Vecturas satsning möjliggör ett integrerat arbetssätt mellan de olika områdena, menar bolaget.

– Martinus strategiska kommunikations- och varumärkeskompetens och goda ledaregenskaper, tillsammans med Jennys långa och breda erfarenhet från fastighetsbranschen, kommer att bidra till ett ännu starkare bolag, kommenterar Joel Ambré, vd för Vectura Fastigheter.

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev