Rekrytering
Svenska Handelsfastigheter anställer finanstrio
Publicerad: 5 juli 2023, 05:36
Foto: Pressbilder, Svenska Handelsfastigheter, Håkan Målbäck
Svenska Handelsfastigheter stärker sin ekonomi- och finansieringsavdelning. Det skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Ämnen i artikeln:
SvepetMalin Ekwall rekryteras internt till rollen som CFO och tillträder omgående.
”Malin har en lång och gedigen erfarenhet inom bolaget och det är med stor glädje vi ser henne ta ett steg upp i organisationen. Hennes omfattande kunskap om bolaget och branschen kommer att vara ovärderlig i hennes nya roll som CFO”, säger Thomas Holm, vd för Svenska Handelsfastigheter.
Samtidigt nyanställs Sara Ekesiöö för att arbeta nära Malin som ansvarig för finansiering och analys. Sara har sin bakgrund inom finansiering från Danske Bank och Oscar Properties.
Även Emma Lundberg rekryteras och går in i rollen som business controller med fokus på projektuppföljning i ett nära samarbete med regionerna. Lundberg har tidigare jobbat på HSB och ALM Equity.