Rekrytering
Peter Larsson blir depåchef på Jernhusen
Publicerad: 9 februari 2023, 12:51
Peter Larsson, ny chef Affärsområde Depå och kombiterminaler på Jernhusen.
Foto: Jernhusen och Åke Gunnarsson
Peter Larsson går från fastighetschef inom depå och kombiterminaler på Jernhusen till att bli chef för hela affärsområdet.
Det skriver det statliga bolaget i ett pressmeddelande.
Han efterträder därmed Micael Svensson som lämnar rollen på egen begäran för att jobba med annat inom bolaget. Peter Larsson kommer utöver rollen som chef för Affärsområde Depå och kombiterminaler att ingå i ledningsgruppen.
Läs också: Jernhusens nettouthyrning ökade – marknadsvärdet skrivs upp
Larsson befordras från rollen som fastighetschef i affärsområde Depå och kombiterminaler och före det var han regionchef och affärsutvecklare. Han har jobbat på Jernhusen sedan 2011.
– Det känns väldigt bra att vi kan rekrytera en intern medarbetare när Peter nu tillträder rollen som affärsområdeschef och Micael lämnar över stafettpinnen. Peter har en gedigen erfarenhet och kunskap om tåg och infrastrukturen i järnvägssverige vilket är en styrka i vårt affärs- och kundarbete. Jag vill rikta ett varmt tack Micael för den fina insats han gjort för bolaget som ansvarig för affärsområdet depåer och kombiterminaler, säger Kerstin Gillsbro, vd Jernhusen, i en kommentar.
Peter Larsson tillträder sin nya tjänst den 1 april 2023.
Läs också: Experterna inför fastighetsbolagens rapporter: ”Det är klart att värdena ska ned”