Få hela storyn
Starta din prenumeration
Rekrytering
Publicerad: 26 augusti 2019, 11:37
Han klev in som ny transaktionschef på måndagen.
Karl Vahlund tillträdde på måndagen tjänsten som transaktionschef för K2A Knaust & Andersson Fastigheter och kommer därmed ansvara för bolagets köp och försäljningar av fastigheter.
Ämnen i artikeln:
K2A FastigheterKarl Vahlund tillträdde på måndagen tjänsten som transaktionschef för K2A Knaust & Andersson Fastigheter och kommer därmed ansvara för bolagets köp och försäljningar av fastigheter.
Det skriver K2A i ett pressmeddelande.
Karl Vahlund kommer närmast från Rikshem där han var med och byggde upp bolaget till att bli ett av Sveriges största bostadsbolag med närmare 30 000 lägenheter. Han hade under sina åtta år i bolaget ett flertal roller, bland annat chef för bolagets bostadsrättsutveckling, regionchef Mälardalen, och de tre senaste åren som transaktionschef.
Vahlund, som är utbildad civilingenjör i bygg- och fastighetsekonomi vid KTH, kommer även ingå i ledningsgruppen.
Oskar von Bahr
Ämnen i artikeln:
K2A Fastigheter