Rekrytering
Erfaren duo ska leda Link Arkitekturs bostadssatsning
Publicerad: 25 april 2023, 08:19
Patrik Myrberg och Sebastian Lindqvist.
Foto: Malin Nerby
De erfarna arkitekterna Patrik Myrberg och Sebastian Lindqvist har rekryterats av Link Arkitektur för att leda arkitektbyråns satsning på bostadsarkitektur. Det framgår av ett pressmeddelande.
Link Arkitektur satsar på bostadsarkitektur och rekryterar två seniora arkitekter för att hålla i taktpinnen och leda ett team av arkitekter med fokus på segmentet.
Patrik Myrberg kommer senast från Bonava där han i rollen som chefsarkitekt arbetat med att bygga upp bolagets designstudio från fem till femtio medarbetare. Bakom sig har han över 25 år i branschen.
Läs också: Huset som ska läka Eslövs sår – och stå modell för framtiden
Även Sebastian Lindqvist kommer från Bonava där han arbetat som ansvarig arkitekt. Han har 20 års erfarenhet av branschen, varav de senaste fem har ägnats åt tidiga skeden.
För närvarande arbetar Link Arkitektur med flera pågående bostadsprojekt, däribland Spritfabriken i Eslöv som du kan läsa ett längre reportage om här.