Rekrytering
Anna Weiner Jiffer ny vd i Real Holding
Publicerad: 4 september 2017, 04:56
Anna Weiner Jiffer blir ny vd i Real Holding från och med idag. Hon efterträder Daniel Andersson som lämnar bolaget av personliga skäl, enligt ett pressmeddelande.
Ämnen i artikeln:
Real Holding SverigeTididare har Weiner Jiffer jobbat bland annat på IKEA, där hon haft det globala affärsansvaret för två olika affärsområden. Hon har även suttit i bland annat Kungsledens och Railcare Groups styrelser.
– Med den nya strategi som vi i tät dialog med bolagets nya huvudägare nu utformar är jag övertygad om att Anna är precis rätt person att leda verksamheten framåt. Anna förenar ett starkt entreprenörskap och driv med en gedigen fasighetskompetens, ledarskapserfarenhet och förståelse för hur man skapar både tillväxt och lönsamhet, säger Real Holdings styrelseordförande, Bengt Engström.
Redaktionen