Logistik
C&W: "Tecken på en försvagad efterfrågan" inom logistik
Publicerad: 25 maj 2023, 08:24
Foto: Mattias de Frumerie
Trots motvind såg segmentet industri/logistik en investeringsvolym på över 50 miljarder kronor förra året, enligt den nya rapporten Logistics Sweden 2023 från Cushman & Wakefield.
Nyproduktionen nådde en rekordnivå på över 1,3 miljoner kvadratmeter, samtidigt som det skedde en vändning i yield-trenden under senare hälften av 2022, kännetecknad av betydande dekompression.
Läs mer: Efter Corems oväntade drag: Här är bolagen som står inför samma beslut
– När branschen gick in i 2023 upplevde investeringsmarknaden ett relativt dämpat första kvartal med en omsättning på cirka 4 miljarder kronor inom industri/logistik. Även om investeraraktiviteten minskade var produktionstakten fortsatt hög, med nästan 1,5 miljoner kvadratmeter nya projekt planerade att slutföras i år. Vidare utvecklas över 40 procent av de pågående projekten på spekulation. Denna betydande ökning av utbud och tecken på en försvagad efterfrågan ger frågan om vakansgrader en ökad betydelse, säger Ulf Brandes, International Partner i ett pressmeddelande.
Ulf Brandes.
Foto: Copyright 2010 Nancy Warner
Rapporten baseras på en analys av marknadsdata från slutet på det första kvartalet av 2023.