Kontor
Skatteverket: Vi minskar ytorna med 38 000 kvadratmeter
Publicerad: 15 september 2021, 14:17
Skatteverket flyttar från sina lokaler i Solna till Nya Kronan i Sundbyberg i början av 2022. Foto: Alexander Farnsworth och Vasakronan/TMRW Reflex
Den 29 september får hemarbetande svenskar återvända till kontoret. Frågan är hur arbetssättet kommer se ut efter 1,5 års pandemi. Vi har pratat med Skatteverket, som snart flyttar till nytt huvudkontor i Sundbyberg, om hur planerna framåt ser ut.
Ämnen i artikeln:
SkatteverketInför återvändandet till kontoret pratar vi med några av landets största hyresgäster för att höra hur deras planer ser ut framöver. Först ut är Henrik Westerlund, Enhetschef på Skatteverket.
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 395 kr ex. moms (ord. pris 2 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.