onsdag31 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Kontor

Kontorssatsning i Airport City Stockholm

Publicerad: 19 februari 2014, 09:13

SkyCity Office One blir den första byggnaden i ett kontorskvarter. Swedavia äger lokalerna, som kommer att utvecklas och hyras ut av Jones Lang LaSalle.

Ämnen i artikeln:

ArlandaJLLSwedavia

SkyCity Office One blir den första byggnaden i ett kontorskvarter. Swedavia äger lokalerna, som kommer att utvecklas och hyras ut av Jones Lang LaSalle.

Swedavia släppte för drygt en vecka sedan de långsiktiga planerna för Arlanda. 13 miljarder kronor investeras i ambitionen att öka antalet resenärer från 21 miljoner till 35 miljoner. I takt med att flygtrafiken samt antalet flygförbindelser ökar är efterfrågan på kontorsytor stor, cirka 17 000 personer kommer de kommande åren att öka till 50 000 personer.

Jones Lang LaSalle har fått i uppdrag att utveckla och hyra ut lokaler för både kontor och handel i Sky City Office One, med en första etapp på 15 000 kvadratmeter.

Redaktionen

Källa: Pressmeddelande

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev