måndag27 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Kontor

Förslag: fler kontor och färre bostäder i Slakthusområdet

Publicerad: 2 november 2020, 15:29

Bild 1/2  Visionsbild över Slakthusområdet. Alla vita byggnader (utom Globen och Tele2 Arena) är tänkta nybyggen. Foto: Stockholms stad.

I ett reviderat inriktningsbeslut för utvecklingen i Slakthusområdet föreslår exploateringskontoret i Stockholm att antalet bostäder ska bli färre - och arbetsplatserna fler.

Ämnen i artikeln:

SlakthusområdetAtrium LjungbergStockholm

Maria Nordlander

maria.nordlander@fastighetsnytt.se


I det beslut som fattades för området 2017 fastslogs att cirka 10 000 arbetsplatser och cirka 4 000 bostäder skulle komma på plats i takt med att verksamheterna i Slakthusområdet flyttar ut. 

Läs även: Nytt steg för Slakthusområdet - Stockholms stad beslutar om skola

Sedan dess har en hel del hänt, det största kanske att Atrium Ljungberg förvärvat många av fastigheterna och tecknat avtal om markanvisningar i området - en jätteaffär värd hela åtta miljarder kronor. 

I det reviderade inriktningsbeslutet, som politikerna ska fatta beslut om den 12 november, föreslås antalet bostäder bantas till 3 000 och 4 000 fler arbetsplatser komma till, totalt 14 000. 

Bakom förslaget finns bland annat ett nytt mål i staden som säger att antalet arbetsplatser i Söderort ska öka. 

Läs även: Investerar åtta miljarder i Slakthusområdet

Byggstart är planerat till Q1 2021 och arbetet kommer att pågå fram till år 2030.

Staden har avböjt att kommentera frågan med hänvisning till att politikerna ska säga sitt först.

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev