tisdag21 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Hotell

Skakig hotellmarknad i Norge: ”Flera projekt har helt lagts ned”

Publicerad: 12 maj 2021, 13:07

Anders Vatne är partner på Hotelia. Till höger Gardemoens flygplats som i vanliga fall ger upphov till många hotellnätter per år.

Norska hotell har i genomsnitt en beläggningsgrad på 48 procent jämfört med den normala nivån. Men i Oslo är siffrorna betydligt lägre. Siffrorna kommer från en analys för hotellanalysföretaget Hotelia.

Ämnen i artikeln:

NorgeHotellCoronaviruset

Beläggningen på norska hotell ligger nu på 48 procent av den normala nivån. Samtidigt är RevPar (genomsnittlig inkomst per tillgängligt rum) 47 procent av det normala. Men det finns stora

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Aktuell överblick, fördjupning och insyn i den svenska fastighetssektorn.

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 395 kr ex. moms (ord. pris 2 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev