Få hela storyn
Starta din prenumeration
Meny
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Historiskt
Publicerad: 9 Augusti 2010, 22:00
Antalet skador inom bygg och entreprenad ökade Enligt Trygg-Hansas senaste försäkringsskaderapport för företag ökade antalet skador inom bygg och entreprenad med nästan en femtedel det senaste året,. Den största ökningen står ansvarsskadorna för med 33 procent, medan brandskadorna gick i motsatt riktning och sjönk med 12 procent…
Källa: Pressmeddelande Trygg-Hansa
Antalet skador inom bygg och entreprenad ökade
Enligt Trygg-Hansas senaste försäkringsskaderapport för företag ökade antalet skador inom bygg och entreprenad med nästan en femtedel det senaste året. Den största ökningen står ansvarsskadorna för med 33 procent, medan brandskadorna gick i motsatt riktning och sjönk med 12 procent.
Trygg-Hansa har analyserat de skador som inkommit från företagskunder under det senaste året. Bygg- och entreprenadsektorn stod för 1977 skador, vilket är en ökning med 18 procent jämfört med föregående år.
En stor del av de skador som drabbar bygg- och entreprenadföretag är ansvarsskador, som står för 34 procent av den branschens skador. Med totalt 673 skador det senaste året ökade de med 33 procent. Ansvarsskador uppkommer när företaget blir ersättningsskyldigt för en person- eller sakskada som företaget eller dess anställda orsakat.
Den vanligaste skadan som drabbar bygg- och entreprenadbranschen är allriskskador, och står för 35 procent av skadorna. Allriskskadorna ökade även de kraftigt, med 23 procent, under det senaste året. Allriskskador uppkommer när oförutsedda skador inträffar på entreprenaden. Det kan exempelvis vara att den tillbyggnad man arbetat med skadas av en brand- eller vattenskada.
Rättskyddsskadorna utgör 16 procent av totala antalet skador inom branschen. De uppstår när företaget hamnar i tvist oftast med sin beställare eller sina leverantörer. Antalet rättsskyddsskador har ökat med 13 procent från föregående år. Försäkringen ersätter ombudskostnaderna som uppkommer i tvisten. Rättsskadorna är vanligare bland bygg- och entreprenadföretag om man jämför med andra branscher.
Om statistiken:
Trygg-Hansa har jämfört skadorna för företag inom sektorn bygg och entreprenad för perioden juli 2009 till och med juni 2010 med samma period året innan. Siffrorna är korrigerade med hänsyn till eventuella förändringar i skaderisk. Skadekostnaden motsvarar försäkringsbolagets kostnad för skadan.
Redaktionen