fredag24 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Handel

Stutterheim öppnar en ny, upplevelsebaserad, butik i Stockholms city

Publicerad: 28 september 2020, 13:36

Butiken Stutterheim/John Sterner kommer att rymma allt från regnrockar till ekologiska tröjor och plädar av Ölandsull till ett fotogalleri. Foto: Stutterheim

Nästa vecka öppnar Alexander Stutterheim sin första fysiska butik i Stockholm och utlovar en shoppingupplevelse utöver det vanliga. Det framgår av ett pressmeddelande.

Ämnen i artikeln:

MOOD

Teresa Ahola

teresa.ahola@fastighetsnytt.se


Designern har redan en butik på Öland, men butiken i Mood-gallerian i Stockholm sticker ut lite extra. Inte bara i form av ett bredare utbud, utan att lokalerna även rymmer hans personliga fotoprojekt.

– Att få skapa en butik där mina två hjärteprojekt får komma samman är nog det roligaste jag gjort, säger Alexander Stutterheim i ett pressmeddelande. 

Läs även: Nyrekrytering ska ta Mood in i framtiden 

Stutterheim ställer ut sitt personliga fotoprojekt i vilket han experimenterat med att förstora polaroidbilder från både Öland och Stockholm. 

Lena Rune, centrumchef för Mood District, säger i en kommentar att detta verkligen kännetecknar framtidens handel. 

– Vi lägger stor vikt vid att erbjuda våra gäster en shoppingupplevelse utöver det vanliga när de besöker Mood och Alexander Stutterheims butik är ett bra exempel på just det. 

Läs även: NK lanserar nätbutik – påskyndat av krisen 

Fokus ligger dessutom på kvalitet och slow fashion, med en berättelse bakom varje plagg. 

– Jag vill att butiken blir en plats dit man kommer för att möta ett plagg taktilt – att känna det med handen, kunna prova och få veta dess ursprung, säger Alexander Stutterheim.  

Mer om Alexander Stutterheim

• Designer från Småland. 

• Svensken har samarbetat med världskända stilikoner som Rolling Stones, Marc Jacobs och Jay Z. 

• Hans handgjorda Stutterheim-regnrockar har erövrat hela världen i nästan tio år. 

• För några år sedan startade han även det ekologiska märket John Sterner. 

• Butiken i Stockholm blir först ut med att sälja båda varumärkena.

 

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev