Få hela storyn
Starta din prenumeration
Bostäder
Publicerad: 4 Mars 2015, 07:36
Efter sommaren planeras bygget av Botkyrkabyggens nya ungdomslägenheter att starta. Totalt 74 smålägenheter ska byggas på tre platser i Tuna och Storvreten.
Ämnen i artikeln:
BotkyrkabyggenUngdomslägenheterna byggs i bostadsområden där Botkyrkabyggen redan idag har lägenheter.
– Genom att vi bygger på mark vi redan äger och använder oss av färdigproducerade lägenhetsmoduler kan vi bygga billigare. Att hålla nere hyrorna är extra viktigt för den unga målgrupp som vi riktar oss till, säger Ulf Nyqvist, vd för Botkyrkabyggen.
Totalentreprenör för byggprojektet är Lövdalens Bygg AB. De färdiga lägenhetsmodulerna levereras av Moelven.
Byggprojektet planeras starta i Storvreten med markarbeten i slutet av sommaren 2015. Inflyttning beräknas till hösten 2016.
Redaktionen
källa: Pressmeddelande Botkyrkabyggen
Ämnen i artikeln:
Botkyrkabyggen