torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Bostäder

Fastighetsägarna: ”Balder riskerar att drabbas av en kostnadssmäll”

Publicerad: 24 november 2022, 12:33

Niklas Dabrowski, förhandlare Balder. Tomas Ernhagen, chefsekonom på Fastighetsägarna. Foto: Balder, TT, Fastighetsägarna

Branschföreträdaren är inte imponerad över Balders hyresavtal, utan varnar för en kostnadssmäll särskilt när kristilläggen löper ut. Börsjätten utesluter inte förlängningar.
• ”Chockhöjningar förlorar alla på” – forskare och Hyresgästföreningen ser risker för social utrensning.

Ämnen i artikeln:

Tomas ErnhagenFastighetsägarnaHyresgästföreningenBalder FastigheterHyresrätter

Teresa Ahola

teresa.ahola@fastighetsnytt.se


Hyresgästföreningen och Balder var under tisdagen först ut i Stockholmsområdet med en hyreshöjning på i genomsnitt 3,25 procent och kristillägg på 110 kronor för 3 000 hushåll i tolv kommuner.

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Aktuell överblick, fördjupning och insyn i den svenska fastighetssektorn.

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 797 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev