Bostäder
Efter jätteaffären – Aros Bostad bygger 213 bostäder i Solna
Publicerad: 16 februari 2023, 07:17
Kvarteret Femöringen i Järva Krog, Solna.
Foto: Aros Bostad
Aros Bostad har tecknat avtal med NCC om uppförande av 213 lägenheter i Solna. När byggnationen är klar tas kvarteret över av Patrizia som en del i den miljardaffär som blev klar i somras.
I juni blev det klart att tyska kapitalförvaltaren Patrizia köpte en projektportfölj om totalt 878 hyresrätter av Aros Bostad för 3,6 miljarder kronor. Det skulle bli en av fjolårets största fastighetsaffärer i Sverige.
Nu meddelar Aros Bostad att man tecknat avtal med NCC om att uppföra 213 av dessa lägenheter i kvarteret Femöringen i Järva Krog, Solna. Bygglovet blev klart i januari i år. När lägenheterna är färdigbyggda kommer de att lämnas över till Patrizia.
Läs också: Lista: 22 största fastighetsaffärerna 2022
Byggstart är planerad till första kvartalet 2023.
– Femöringen är det andra projektet vid Järva Krog i Solna som vi genomför tillsammans med NCC. Vi är glada över att kunna starta produktionen som planerat och ser fram emot att framöver kunna lämna över ett hyresrättsprojekt med hög standard i ett mycket bra läge till Patrizia., säger Magnus Andersson, vd Aros Bostad, i en kommentar.