fredag22 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Bostäder

ALM Equitys dotterbolag tecknar miljardavtal

Publicerad: 18 juli 2023, 06:56

Foto: 2A Entreprenad byggnation

Dotterbolaget 2xA Entreprenad tecknar entreprenadavtal till ett värde om drygt 1,5 miljarder kronor.

Ämnen i artikeln:

SvepetALM EquityBygg

R


– Att vi i en tuff marknad och med hård konkurrens från branschkollegor fyllt på orderstocken med flertalet nya projekt är ett fint kvitto på att vår affärsmodell och metodik är slagkraftig, kommenterar Thomas Carlsson, vd på 2xA Entreprenad.

Detta medför enligt honom att boalget kommer att ligga kvar med en fortsatt hög omsättningsnivå och produktionstakt de kommande 2–3 åren.

Läs även: Så ska Nrep göra Klövern till Sveriges nya bostadsjätte

Det nya avtalets ordervärde uppgår till cirka 1 550 miljoner kronor och omfattar cirka 1 130 bostäder.

2xA Entreprenad har därmed tecknat avtal för totalt sju nya totalentreprenader för bostadsproduktion de senaste månaderna.

Läs även: Nrep går in som ny huvudägare i Klövern

Två av avtalen är tecknade med ALM Equitys intressebolag Klövern till ett värde om 430 miljoner och resten med fem helt externa beställare. Avtalen har villkor som behöver uppfyllas innan de är fullt bindande.

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev