Få hela storyn
Starta din prenumeration
Meny
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Nyheter
Fastighetsmarknad
Ekonomi & finans
Samhällsbyggnad
Opinion
Podcast
Business Arena
Fastighetsjobb
Utbildning
Bostäder
Publicerad: 10 Mars 2017, 08:34
Visionsbild med skidbacken i högra hörnet. Bild: Sollentuna kommun.
Sollentuna kommun bjuder in till en andra markanvisningstävling för det nya bostadsområdet Väsjön. Totalt ska 4 000 nya bostäder byggas i området, den här gången gäller det 450.
Utvecklingen i Väsjön började för ett par år sen när den första markförsäljningen ägde rum vid Väsjö torg. Området, som kommunen beräknar ska vara helt klart 2032, ligger mellan två naturreservat, har en skidbacke i centrum och det finns bland annat planer på en linbana för kollektivtrafik.
Markförsäljningen är den här gången fördelad på fem lotter, med mellan 50 och 150 bostäder per lott.
– Genom att nu ta nästa större steg i att sälja marken, ser vi framemot att takten i byggandet av nya bostäder håller en fortsatt hög nivå under åren framöver, säger Thomas Ardenfors (M), ordförande i stadsbyggnadsnämnden.
Redaktionen