söndag26 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Kapitalmarknad

Trophi lånar en miljard

Publicerad: 25 januari 2017, 18:13

Handelsfastighetsbolaget Trophi Fastighets AB som ägs av Tredje AP-fonden och förvaltas av Redito har emitterat företagscertifikat till ett nominellt värde om 1 miljard kronor.

Ämnen i artikeln:

Tredje AP-fondenReditoTrophi Fastigheter

Handelsfastighetsbolaget Trophi Fastighets AB som ägs av Tredje AP-fonden och förvaltas av Redito har emitterat företagscertifikat till ett nominellt värde om 1 miljard kronor. Emissionen sker inom ramarna för bolagets nyupprättade certifikatsprogram vars rambelopp är 2 miljarder kronor. De emitterade certifikaten har löptider mellan tre och nio månader.

I ett pressmeddelande från Trophi skriver man att genom att gå in på penningmarknaden diversifierar Trophi sin finansieringsstruktur och i en kommentar säger vd Jan Björk att man är nöjd med intresset för programmet och utfallet av emissionen.

Certifikatprogrammets arrangör är SEB och emissionsinstitut utöver SEB är Swedbank och Handelsbanken.

Sverrir Thór

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev