Delårsrapporter
Michael Berglin om Sernekes omstöpning: Utesluter inte ytterligare sparprogram
Publicerad: 22 februari 2023, 13:07
Michael Berglin, vd för Serneke Group.
Foto: Serneke
Michael Berglin är inte nöjd med resultatet för 2022. Men orsakerna till förlusten är en rest från ett tidigare, mer risktagande Serneke. Renodling, selektering och avyttring är strategin framåt. ”Vi behöver inte jaga ordrar i dag”, berättade koncernchefen under en livesänd presentation av bokslutskommunikén.
Sernekes rörelseresultat för helåret 2022 landade på -109 miljoner kronor. Michael Berglin konstaterar i sin presentation av bolagets bokslutskommuniké att han inte är nöjd med resultatet. Däremot ser han
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 395 kr ex. moms (ord. pris 2 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.