Delårsrapporter
Catellas intäkter krymper tyngda av få transaktioner
Publicerad: 5 maj 2023, 06:01
Fastighetsinvesteringsbolaget Catella totala intäkter för det första kvartalet 2023 uppgick till 462 miljoner kronor (581). Rörelseresultat landade på 7 miljoner kronor mot föregående års 215 miljoner kronor.
Föregående år inkluderar försäljning av logistikprojektet Infrahubs i Norrköping som genererade ett resultat om 219 miljoner kronor i perioden.
Vd Christoffer Abrahamsson skriver i rapporten att transaktionsmarknaden var fortsatt avvaktande under inledningen av året vilket påverkade alla tre affärsområden.
"Transaktionsvolymerna minskade med 67 procent jämfört med samma kvartal föregående år, vilket är den största minskningen sedan finanskrisen i slutet av 00-talet. Innan säljares och köpares förväntningar möts är det de marknadsförutsättningar som vi får förhålla oss till och vi fokuserar fortsatt på långsiktig värdeökning", skriver han.