Få hela storyn
Starta din prenumeration
Börs
Publicerad: 28 april 2022, 14:54
Foto: Dilok Klaisataporn
Svenska Handelsfastigheter ökade hyresintäkterna till 255 miljoner kronor (181) under det första kvartalet samtidigt som driftnettot ökade med 52 miljoner kronor till 183. Det framgår av delårsrapporten
Ämnen i artikeln:
Svenska Handelsfastigheter”Det förbättrade utfallet beror till största delen på fjolårets förvärv av fastighetsbolaget Tre Kronor men också på ett framgångsrikt uthyrningsarbete”, säger Lennart Sten, vd för Svenska Handelsfastigheter.
Bolaget skriver att elpriser är säkrade mot kortsiktiga prisuppgångar till 60 procent samtidigt som 67 procent av räntorna är bundna. Därtill är 85 procent av hyrorna är indexerade vilket parerar en ökad inflation.
”Mot den bakgrunden är vår finansiella ställning fortsatt stark och vi bedömer att framtidsutsikterna för bolaget fortsatt är mycket goda”, säger Lennart Sten.
Redaktionen
Ämnen i artikeln:
Svenska Handelsfastigheter