torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Prenumerera på tidningen Fastighetsnytt

Till erbjudande

Börs

SBB tar in en halv miljard - Wallenstam ny ägare

Publicerad: 18 november 2021, 20:33

SBB:s vd Ilija Batljan tar in nytt kapital och nya ägare Foto: Jenny Lagerqvist

SBB tar in 506 miljoner kronor i en riktad nyemission och stärker samtidigt aktieägarbasen med strategiska aktieägare, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Ämnen i artikeln:

Wallenstam FastigheterSBB FastigheterIlija Batljan

Björn Rundström

bjorn.rundstrom@fastighetsnytt.se


Emissonen av 7 259 471 aktier till Gösta Welandson med närstående och Wallenstam AB görs till kursen 70 kronor per aktie, vilket är en premie mot dagens stängningskurs på 4 procent. Emissionen ger en utspädning på 0,45 procent av aktiekapitalet i SBB.

”SBB är mycket glada att både Gösta Welandson och Wallenstam AB väljer att investera i SBB när vi fortsätter att bygga Europas ledande fastighetsbolag inom social infrastruktur. Båda parterna besitter djup branschkunskap och är strategiskt viktiga aktieägare” säger Ilija Batljan, VD och grundare av SBB.

Läs även: SBB tar kontrollen över Amasten - köper Ica:s innehav 

Dela artikeln:

Fastighetsnytt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev