Börs
SBB har omvandlat sina USPP-obligationer till euro
Publicerad: 22 juli 2022, 07:18
Foto: Jack Mikrut
Samhällsbyggnadsbolaget har omvandlat sina icke säkerställda sociala US Private Placement, USPP, för 100 miljoner dollar till euro.
– SBB visar ännu en gång fortsatt stark tillgång till den globala kapitalmarknaden och med räntemarginaler som vida understiger de marginaler som visas på skärmen i samband med handel i våra euro-obligationer, kommenterar bolagets vd Ilija Batljan.
Läs även: SBB har prissatt sin första USPP
Efter kvartalets utgång har SBB avtalat försäljningar för 4,6 miljarder kronor. Han säger att detta tillsammans med 1,3 miljarder kronor från försäljningar under andra kvartalet ger cirka 6 miljarder som proforma, vilket sänker belåningsgraden till 43 procent.
– Vi är glada över att våra lågrisktillgångar har attraherat finansiering med lång löptid från stora institutionella investerare i USA och vi kommer att fortsätta med försäljningar om ytterligare 5–7 miljarder kronor innan årsskiftet för att fortsätta stärka vår balansräkning.
Läs även: SBB fortsatte rasa efter torsdagens mörka rapport
Räntan för 5 års USPP blir Euribor 3 månader + 2,645 procent och för 10 års USPP 3 månader + 2,872 procent.
Läs även: SBB:s vice vd har sålt aktier för nästan 29 miljoner kronor