Få hela storyn
Starta din prenumeration
Börs
Publicerad: 20 Maj 2013, 12:44
Compass Group, Coor Service Management, ISS och Sodexo har tagit initiativ till en ny bransch- och arbetsgivarorganisation för Facility Management under Almega – Almega FM-företagen.
Ämnen i artikeln:
ISSDe fyra företagen sysselsätter i dag 26 000 personer. Målet för Almega FM-företagen är att det 2025 ska finnas 30 000 nya medarbetare i branschen.
– Facility Management uppskattas årligen omsätta 150 – 200 miljarder kronor och vi räknar med en fortsatt positiv utveckling. FM-branschens unika affärsmodell, som förenklat handlar om att en person eller aktör genomför flera uppgifter parallellt, skapar utmaningar på arbetsmarknaden och inom utbildningsområdet. Vi har därför valt att gå samman för att tillsammans driva på för en fortsatt positiv utveckling, säger Ulf Wretskog, ordförande för Almega FM-företagen och VD för Coor Service Management i Sverige.
FM-företagen som är initiativtagare till Almega FM-företagen är fortfarande medlemmar under Almega Serviceentreprenörerna.
Redaktionen
Källa: Pressmeddelande ISS
Ämnen i artikeln:
ISS